BPHE vo veterných turbínach
Veterná energia je jednou z najúspornejších a najrýchlejšie rastúcich technológií obnoviteľnej energie súčasnosti.
Veterné elektrárne na svete v súčasnosti vyrábajú 13 000 MW elektrickej energie a odborníci usudzujú, že v budúcnosti by vedeli uspokojiť približne 10 % svetových nárokov na energiu.
Robustné a výkonné BPHE od spoločnosti SWEP majú ideálne využitie v každej veternej elektrárni: nie priamo pri tvorbe elektriny, ale na chladenie dôležitého oleja, ktorý maže mechanické prevodové sústavy a riadiace systémy.
Problém
Prevodová skriňa v hornej časti veternej elektrárne riadi rýchlosť rotora a prenáša mechanickú energiu. Prevodový olej, ktorý maže prevody, sa zohrieva a na udržanie výkonu a ochranu skrine ho treba chladiť. V rámci jedného okruhu sa chladí prečerpávaním cez veľkú vzduchovú cievku. Vyžaduje si to však veľké a drahé čerpadlo a vzduchovú cievku, čo nie je účinné ani praktické, najmä ak sa veterné elektrárne zvyčajne nachádzajú na exponovaných a/alebo vzdialených miestach.
Riešenie
Chladiaci výkon sa dá úsporne a v rámci malého plášťa zlepšiť použitím BPHE spoločnosti SWEP (napr. B57). BPHE nahrádza jeden veľký olejový okruh dvomi menšími, jeden pre olej a druhý pre etylénglykol, a má viacero výhod.
Zvyčajne sa zlepší tepelný prenos v dôsledku vysoko vírivého prietoku cez každý BPHE. Okrem toho je čerpadlo a vzduchová cievka potrebné pre dvojokruhové riešenie menšie a menej finančne náročné na obstaranie a prevádzku.
Je to preto, lebo etyléngylkol má lepšie vodivé vlastnosti než mazací olej, a tento systém potrebuje menší prietok etylénglykolu cez vzduchovú cievku.
Opis systému
Počas prevádzky sa teplota prevodového oleja zvyšuje a na zachovanie riadnej lubrikácie prevodovej skrine ju treba redukovať. Olej sa prečerpáva cez BPHE, kde ho chladí roztok glykolu/vody.
Roztok glykolu/vody sa pre zmenu chladí prechodom cez relatívne malú cievku osadenú prírubami, ktoré majú veľkú plochu na chladenie vzduchom.
Výhody
Pri tomto riešení BPHE od spoločnosti SWEP ponúkajú:
- vysokú účinnosť aj pri nízkom prietoku;
- úsporu pri nákupe a prevádzke čerpadiel a vzduchových cievok;
- robustnosť a jednoduchosť a v dôsledku toho minimálnu údržbu;
- kompaktnosť a celkovo menšie nároky na priestor.